´Fethiye´ adını almış. Yaklaşık 30 bin yatak kapasitesi ile ülkemizin turizm kalelerinden biri. Ege ve Akdeniz´e kıyısı olan ilginç bir coğrafyaya sahip olan Fethiye, denizi, doğal güzellikleri, arkeolojisi ve gezilecek yerleri bakımından en çok olanağa sahip bir tatil beldesi. İklimi yumuşak Akdeniz iklimi olduğu için Fethiye özellikle turfanda olmak üzere aynı zamanda bir tarım bölgesi.Bölge Güney Ege
Gezmek İçin Fethiye´de sadece iki mevsim var: Yaz ve ilkbahar! Tipik Akdeniz ikliminin etkisinde kalmasından dolayı, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlı.

Eğer Giderseniz
Dalyan, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi ve Xanthos yörenin gezmeye değer doğal ve tarihi güzelliklerinden.
Adalar Genellikle, Fethiye ve Göcek´ten düzenlenen günübirlik turlarla ulaşılan Yassıca Adalar, Hamam Koyu, Kurşunlu Koyu, Yavansu, Bedri Rahmi Koyu, Tersane Adası, Göbün Koyu, Boynuzbükü, Göcek Adası, Domuz Adası, Zeytin Adası ve Kızılada yeşili ve tarihi güzellikleriyle büyük önem taşımakta. Halk arasında 12 adalar diye adlandırılan bölge, yat ve sualtı turizmi açısından da ilginç uğrak yerlerinden biri.
Ölüdeniz Uzun kumsalı, durağan deniz, çam ormanları ve ülke dışına taşan ünüyle Ölüdeniz dünyaya malolmuş bir merkez. Son yıllarda 1975 metre yükseklikteki Babadağı´ndan paraşütle atlayanlar, Ölüdeniz´in nefes kesici manzarasıyla başbaşa kalabiliyor.
Hisarönü- Ovacık Konaklama, alışveriş ve eğlence merkezi haline gelen bu iki küçük köy, Babadağ ve Kayaköy´e yakınlıklarıyla önem kazanmışlardır.
Saklıkent İlçe merkezine 50 km. uzaklıkta. 18 km. uzunlukta ve yüksekliği yer yer 600 metreyi bulan benzersiz kanyonun içerisinde gizlenmiş bir doğa harikası.
Göcek İlçeye 30 kilometre uzaklıkta Fethiye-Muğla karayolu üzerinde yer alıyor. Şirin bir balıkçı kasabası olan Göcek son yıllarda yat turizmi için önemli bir liman haline gelmiş.
Kelebekler Vadisi Ölüdeniz´e 3-4 deniz mili uzaklıkta etrafı 350 m. yükseklikteki dağlarla çevrili bu ilginç kanyon adını temmuz-eylül aylarında görülen ´Jarsey Tiger´ adlı kelebeklerden almış.
Xanthos Fethiye´ye 60 km. uzaklıkta. Kuruluşu MÖ 8. yy´a uzanan Xanthos, Likya Federe Birliği´nin başkentiydi. Bu yörede arkeolojik kazılar Fransız hükümetinin desteği ile yaklaşık 40 seneden beri sürüyor.

Etkinliklere Dair
Domates Festivali: Mayıs ayının 2. pazar günü
Fethiye Çocuk Festivali: 2-4 Ekim

Telefon Açmadan Önce
Turizm Danışma: (252) 614 15 27
Emniyet Müdürlüğü: (252) 614 10 78
Devlet Hastanesi: (252) 614 40 17
İl Turizm Müdürlüğü: (252) 212 46 74