Dünyanın en sıcak yeri neresi diye sorsanız belki de bilim adamları farklı şeyleri soyleyebilir, ama benim burda anlatacaklarımı sadece kendim degil 24 kişilik bir gemi kadrosu yaşamıştır 1997 senesinde, muson mevsiminde ,,

İRAN BADAR ABBAS limanına gittik , hayatımda gördüğüm en sıcak yeri diyebilirim, sahra çolüne de kısmen ayak basmışlıgım var ama ben hayatımda oyle sıcak görmedim, Gemimizin AIR CONDITIONLARI bozuldu(klima) cünkü dışarısı 65 derece sıcaklık makinelerin calışma ısısı vardır, klima kendisini sogutamıyor ki başkasını sogutsun,,

gemideki bircok malzeme arıza yapmaya başladı,, elektronik malzemelerin belli ısıdan sonra calışmadıgını kendi katalogları yazar bu sınır 45-50 C derecedir,

Gemidemn dışarı çıkarken resmen ateş titremesini görüyorsunuz,,,

SEAMENS CLUP denizcier kulübü var kliması var ,yalvardık bizi alsınlar diye,,almadılar..

arkadaşların cogu,personel geminin buzdolabının sebzeliginde uyudular, bize yer kalmadı,, yumurtaları kırıyorsunuz, tavanın içinde kendiliginden pişiyor..

Beminin aşcısı birde fırın yakıp Tavuk pişirmiş,,, iyi de tavuk Isı kaybetmedigi için kaynamaya devam ediyor, 3 saat sonra yiyebildik Benim termometrede 68 derece gordum ama bu metal ısısdır, yani metal ısınınca ,,

gemide isilikler çıktı sıtımızda, acı vermiyor ,boynuz veya koltukaltınız,, don giyemiyorsunuz çünkü donlar tuzlu terden lastikleri kesiyor kıvrım yerlerinizi, gece olunca dünya degişiyor ama uyuyamıyorsunuz, gemi merdiveninden iniyorum Taşlar yanmış kararmış siyah renk ,

Merdivenden inince topraktan cıkan yalın gibi bir titreme sarıyor etrafı,

rüzgar yok, kıl kıpırdamıyor oyle bir yer

PERSIAN GOLF-IRAN KORFEZİ

senolmutlu@2007