hipotalamyus.hipofiz.acth.adrenalin.kan şekerinin yükselmesi.
ayrıca sempatik sinirler. sempatik tepki...


Korku, hayatı koruma mekanizmasıdır.
Ölmemek veya zarar görmemek için korkarız.


korkudan sonra Esnemek vücudun sakinleşmek için gerçekleştirdiği hareketlerden biridir

mesela kavga tehdidini aldığın ve yorumladığın anda savaşma yada kaçma tepkisini kontrol eden orta beyindeki amigdala devreye giriyor.

eğer kavga hemen oracıkta gerçekleşecek olsaydı amigdala bir karar verecekti kaç yada dövüş !

ve o anda kesinlikle esnemek ve uykunun gelmesi gibi bir tepki veremezsin...

amigdala tehlike anında kaçmak yada savaşmak için gerekli fiziksel becerileri engelleyebilecek diğer vücut fonksiyonlarını ve işine yaramayacak bir takım işlevleri durdurur ya da sınırlar. ( sindirim , cinsel arzu yada mantıklı düşünme süreci gibi... )

kavganız okul çıkışına sarktığı için tehdit algın hala sürüyor ama bir süre ertlenmiş. bu zaman zarfı içinde benim tahminim korteks devreye giriyor.belki de kendine itiraf etmesende gerçekten çok korkuyor ve rahatsızlık duyuyorsun ve gerginliğini azaltmak için bir takım düşünsel savunma mekanizmalarını kullanıp kendini zihnen rahatlatıyorsun.

bu sebeple esnemek ve uykunun gelmesi gibi aslında o an içinde bulunduğun tehdit ortamıyla çelişir biçimde kendini rahat buluyorsun.Korkmak iyidir diyemesekte korkmak kesinlikle gereklidir.

Bir de insan bilmediği, tecrübe etmediği şeyden daha çok korkar. (Sıklıkla kavga eden adam korkak biri olsa hatta arada dayak yese bile kavgadan korkmaz. En cesur adam dahi eğer hayatında hiç kavga etmemişse kavgadan korkar.)

Burada korkunun şöyle bir faydası ortaya çıkıyor. İnsana bir işe girişmeden önce ortamı tartma, araştırma, değerlendirme ve enuygun kararı verme fırsatı tanıyor.

Ayrıca insan gerçekleşme ihtimali düşük şeylerden bile korkar. Kaybedeceği şeyler büyüdükçe kaybetme ihtimali aynı kalsa bile daha çok korkar. (örneğin; parası, şerefi, bir organı, canı)