Kısaca amatör Telsizcilik--

bir belge alıyorsunuz ve o ülkede amatör band denen belli frekanslarda telsiz haberleşmesi yapıyorsunuz,,
eğer telsiz sahibi olmak isterseniz ruhsatlı bir telsiz istasyonunuz olabiliyor, ve bu telsiz sizin belgenize veriliyor

sadece erkek kültürü degil,cinsiyet önemli degildir

bu bir uğraş bayan telsiz amatörleri de çoktur kısaltma adıyla YL demek Young Lady bayan telsiz amatörü ,, Telsiz amatörlüğü internetten daha eskidir. bugünkü telsizleri yapanlar yapılmasına sebep olanlar hep telsiz amatörleridir, firmalar da amatörlere daha cesit cihazlar yapmaya çalışırlar.
--amatör sadece satın almaz, telsizi kendi imal eder ve süper telsizcilerle yarıştırır,

mesela , şu anda japonya,amerika,avustralya ,yeni zelanda ile evden görşebilme imaknı vardır,ama prpagasyona göre,, internet varken radyo amatörlüğü,zayıflamış gibi görülmektedir ancak, deprem gibi doğal afetlerde
--eger halkın içinden 2-3 kişi telsiziyle insan canı kurtarırken siz sadece bakakalırsınız, cünkü internet,cep telefonu iletişimi kalkar,
içimizden birileridir, o gün gelince ortaya çıkarlar, sivil savunma ve birçok yardım kuruluşuna da üye olurlar,,,
radyo amatörü vatansever,yardımsever,yaptıgının bilincinde,uluslararası kurallara uyan bir kişiliğe sahip olmalıdır. zaten sınava tabii tutulur.

eskiden Telsiz Genel Müdürlüğünden şimdi telekominikasyon kurumundan alınıyor,, yasa yonetmelikler var, amatör yasasını bilmeniz şart, birde A sınıfı belge almanız için Morse alfabesini bilmek gerekiyor,,

Bende Bir Radyo amatörüyüm,Devletin verdiği bana özel Çağrı işaretim var ,,
--Bir radyo amatörü öldüğü zaman da internette veya LOG sayfalarında yaşamaya devam eder,, Bu kişiye SILENT KEY = suskun telsizci-anl***** gelir(sessiz anahtar)
Lise mezunu ,herkes amatör telsizcilik sınavına girmeye hakkı vardır senede 2 defa sınav yapılır ,