Aşağıdaki yazılım sitelerinde bedava antivirus programı, virüs taraması, truva atı taraması, online virus scan, spyware temizleme yazılımları ve güncel virus ve antivirus yazılımlımları ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

AOL Active Virus Shield - AOL ve Kaspersky Antivirus firmalarının ortaklaşa ürettikleri AOL Active Virus Shield Kaspersky Anti-Virus 6'nın özelliklerini taşıyor.Yükledikten sonra bilgisayarınızı açmanızla beraber uygulamaya geçiyor.Dosya antivirüsü yanısıra mail antivirüs özelliğide bulunan programın tüm dosyaları tarama süresi biraz uzun sürüyor ancak epey detaylı bir tarama yapabiliyorsunuzAOL Active Virus Shield güncellemelerini otomatik olarak yapıyor..Antivirus yazılımları konusunda lider firmalardan biri olan Kaspersky'nin tamamen ücretsiz olan bu ücretsiz yazılımını tavsiye ederim. (Programı yükleyebilmek için E-mail adresinize gelecek aktivasyon kodunu onaylamanız gerekiyor..)
Avg Antivirus Free Edition - GriSoft.com'un bedava antivirüs programı olan AVG Antivirüs güncel virüs listesi ve otomatik program güncelleme imkanı sunuyor.E-mail scan, shell, real time scan diğer özellikleri.(Açılan sayfanın altındaki "Download free version" linkini tıklayınız.
AntiVir® Personal Edition - 80.000'nin üzerinde virüs taraması ve temizlemesi yapan bedava antivirus yazılımı PC'nizi trojan, worm, backdoors ve diğer zararlı programlara karşı koruyor.
Analog X - E-mail virüsleri'ne karşı bilgisayarınızı korur.

Online virüs ve truva atı taraması

Aşağıdaki linkleri kullanararak bilgisayarınıza hiçbir program yüklemenize gerek kalmadan online virüs ve truva atı - trojan horse taraması yapabilirsiniz.

Windows Security Trojan Scan - Bilgisayarınızındaki truva atı - trojan horse'ları bulur ve temizler
House Call - Trend Micro'nun ücretsiz virüs tarama sayfası.
Symantec Security Check - Norton Antivirus PC'nizin dışarıdan gelecek saldırılara karşı koruması olup olmadığını öğrenmek için "Security Scan", PC'nizde virüs olup olmadığını öğrenmek içinde " Virus Detection" özelliklerini kullanabilirsiniz.
a² Free Antivirüs - Bilgisayarınızdaki Trojan, Dialer, Worm and Spyware (Adware) virüslerini bulur ve temizler.Tamamen bedava olan bu antivirüs yazılımı ayrıca ücretli kişisel antivirüs hizmetide veriyor.Bedava antivirüs programı yüklemek istiyorsanız Açılacak sayfadan a² Freedosyasını download ediniz.
Panda Active Scan - Panda antivirüs programı bedava virüs scan sayfası.Her gün güncellenen virüs listesiyle en son çıkan virüsler içinde online tarama yapabilirsiniz.Program bilgisayaranızdaki spyware-casus yazılımlar 'ıda tarıyor.
Quick Heal - Windows 95/98/ME/NT/2000 Professional/XPHome/XP Professional işletim sistemleri için bedava antivirüs programı olan Quick Heal deneme sürümü 30 gün ücretsiz.

Casus Yazılım - Spyware temizleme programları

Bilgisayarınız yavaş çalışıyorsa ve programlar ağır açılıyorsa bilgisayarınıza Spyware-Casus yazılım bulaşmış olabilir.Aşağıdaki linkleri kullananarak casus yazılım taraması yapabilir ve Adaware-Spyware programı kodlarını temizleyebilirsiniz.

Spybot - spybot.safer-networking.de
Adaware - Ad-Aware @ Lavasoft - The Original Anti-Spyware Company - Lavasoft