Bir dil nasıl öğrenilir, bilirmisiniz

1985 yılında lise yıllarımda IYS= international Youth Service diye bir yazı geçti elime

arkadaşlık servisiydi,mektupla arkadaşlık, Sultanahmet te fotoğraf çekmeye gittiğimde İngilizcem Birazcık iyi olduğu için Japon Turist kızlara yaklaşmış 1 tane resim bile beraber çekmeyi becermiştim, ortaokul-lise yıllarımda imkansızlıklar nedeniyle ilgi duyabileceğim kız arkadaşım olmamıştı, Çünkü en azından biryerlere gitmem veya birşeyler ısmarlamam gerekirdi. O zaman en azından ulaşamayacağım bir kız arkadaş tam bana göreydi.
Iys ye yazdım parayla kupon aldım, 1ay sonra SATU ORJATSALO isminde benim yaşıtım
Bir delikanlı kız Finlandiya da Helsinki Nin altında bir kasabada Oturuyordu,
Satu’dan çok ingilizce kelime kaptım, okulda sevgilim olmadığı için ,ilgimi ona verdim
Kısaca kızın yazdığı en ufak şeyi öğrenmek için sözlükler kurcalıyordum,acaba ne demek istemiştir diye düşünüyordum,, İngilizcemin bir kısım kelimeleri hala ona aittir.
Nerdeyse can ciğer arkadaşımdı,ama sevgilim değildi, Ben lise yi bitirince
Kız ,da liseyi bitirmdi, ve o Amerikaya gitti Bir kilise kız okulunda New Orleans ta
Haberci-REPORTER olacaktı, onun hayali buydu, Amerika dan da bana yazmaya devam etti,, Ben de Telsiz kurslarındaydım 1988 De Uluslararası sınavı kazanınca artık Gemilerde
Dünyayı dolaşmaya başladım, Mektup arkadaşımdan bağlantım kopmuştu,özgür bir denizciydim,19 yaşımda 1000 dolar Parayla çalışıyordum,Babamdan bile fazla kazanıyordum,,Ve Lisede kız arkadaşı olmayan ben Para elime geçince intikam alırcasına 2-3 taneden fazla arkadaşım oldu ve hayatımda artık kadınlar da girmeye başlamıştı.
Yani mektup arkadaşım belki de değerden düşmüştü kimbilir,,Hayır öyle olmadı
Unutmadım onu, M/V NEVZAT KALKAVAN gemisinde akdenizin en pahalı adamı oldum artık çok tecrübelenmiştim 2000 doların üstünde para kazanıyordum 1993 yılında
Gemimiz SOL=Swedish Orient Line kiralandı, ve şans bu ya Gemim FİNLANDİYA ya Helsinki,Mantyluoto,Kotka,Birçok finlandiya şehrine ugrayacaktı,, adresi her zaman yanımdaydı ,Çünkü onu unutmadım
Gemim HELSINKI ye vardı ve 10 gün kereste yükliycektik orada.
Hanko denilen yere vardım, Kız arkadaşımın evini Buldum, Ne olacaktı ki annesi babası
Evde yok derdi, herşeyi göze aldım 10km gemiden uzaklaştım, boşuna bile olsa,en azından mektup attığım evi görecektim.,,Gördüm ,Zili Çaldım
Kız arkadaşım çıktı ,Başta algılayamadı,sonra ingilizce konuştum
-siz Satu musunuz
-evet
-Ben şenol sizin mektup arkadaşınız.
-Büyük bir şaşkınlık içinde kaldı, eve davet etti
Kız meğerse 1 hafta sonra evlenecekmiş.Babası ölmüş,Gazeteci olmuş,Bütün hikayesini
Bir film şeridi gibi dinledim ve koptuğumuz yerden ekledim.
--Kızla öyle bir kaynaştık ki,Göz göze defalarca geldik, bana bütün arkadaşlarını tanışırdı
damat adayını da tanıdık, artık gemiye geliyorlar ,her gün buluşuyorduk,,öyle alıştık ki
Kilisede evlenirken kız tarafını temsil etmemi istediler,, kabul ettim
Denizci olduğum için hep kot pantolonum vardı, kiliseye kot pantolonla gidilmez,
Gittim gemide 2.nci kaptanın Takım elbisesi vardı, bir tek o bana uyuyordu.
Pazar günüydü,bir yaz günü, Mektup arkadaşımı Kilisede Kolundan tuttum sembolik babasının yanındaki 2.ci adam oldum, Damada teslim ettim,, Evlendirdim onu
Helsinki nin küçük kasaba kilisesinde şahit olarak imzam bulunmaktadır.
Gemi kalkana kadar da yalnız bırakmadılar beni..Helsinki limanına giren gemileri
O ülkenin istiklal marşı ile karşılarlar ve uğurlarlar, uğurladıkları yer de bir kısım insan toplanır,genelde o milletin insanlarıdır(türk se türkler toplanır saygıdurusunda bulunur)
Şu anda 2 tane de çocukları var biliyorum,, o benim mektup arkadaşımdı.
Hayat sürprizlerle doludur. Bunu unutmayın,yarın neler olur kim bilir.

senolmutlu@2005