2007-2008 öğretim yılında büyükşehir statüsündeki 16 ilde genel ve meslek liselerinin 9. sınıflarına yeni öğrenci kayıtları, e-kayıt projesi çerçevesinde elektronik ortamda yapılacak.

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, okul müdürlerine e-kayıt projesinin uygulanmasında, 'velilerden kayıt sırasında hiçbir surette zorla bağış ve gereksiz belge istenilmemesi' talimatı verdi.

Öğrenciler hem genel hem de meslek lisesine kayıt yaptıramayacak. Aday başvurularının ayrılan kontenjandan fazla olması durumunda ilköğretim diploma notu yüksek olan, eşitlik halinde ise yaşı küçük olanlar tercih edilecek.

Genel liselere aday kayıtlarında bölge ve ikametgah adresi esas alınacak. Genel liseye kayıt olacak adayın ikameti, öğrenci yerleştirme komisyonlarında belirlenmiş olan okulun bölgesi sınırları içinde ise kaydı yapılacak.

Meslek liselerine kayıtlarda ise bölge sınırlaması olmaksızın 10 okul tercihi yapılacak.

Yeni uygulama büyükşehir statüsündeki Adana, Ankara, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, İstanbul, İzmir, Kayseri, Kocaeli, Konya, Mersin, Sakarya ve Samsun'un metropol ilçeleri ile sınırlı tutulacak. Kayıt listeleri komisyonlarca onaylanacak ve en geç 5 Eylül'de T.C. Milli Eğitim Bakanlığı internet adresinden ilan edilecek.