+ Konu Cevaplama Paneli
1 den 2´e kadar. Toplam 2 mesaj bulundu
 1. #1
  Pasif Uye salome - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Üyelik tarihi
  Oct 2008
  Mesajlar
  227

  Kişisel gelişim nedir?

  Kişisel gelişim nedir?

  İnsanlar potansiyel ile doğar. Ancak dünyada bir iyiler ve bir de, daha da iyiler vardır. Yani insan fiziksel olduğu kadar nitelik olarakta gelişebilir. Kişinin herhangi bir alanda sahip olduğu potansiyeli biraz daha öteye taşıması işine kişisel gelişim diyebiliriz. Kişisel gelişimin en temel noktası, kişinin kendini tanımasıdır. Kişinin kendini tanıması, hangi alanlarda ne durumda bulunduğunu belirlemesi ve eksik olduğunu düşündüğü alanlarda kendini geliştirmeye karar vermesi, kişisel gelişim sürecinin başladığı andır.


  Kişisel Gelişimin Faydaları
  Kişisel gelişim bireyi çok yönlü geliştirmeyi amaçlar. Çünkü insanı sosyal hayatta etkili, verimli, güçlü kılmanın yolu bilgi yapılandırmasıdır. İnsan bunu ancak farklı öğrenmeler gerçekleştirerek yapar. Bu öğrenmeler arasında ilşki kurduğu takdirde yaratıcı düşünme becerisi kazanabilir. İşte kişisel gelişim ile bu amaçlanarak, birey bu potansiyel ve ilişkileri güçlendirip geliştirerek yapılandırmaktadır.

  Kişisel gelişim ile nitelikleri gelişen birey, artık çevresiyle olan etkileşim ve iletişimde daha gelişkendir. Artık sosyal yaşamda daha etkili, verimli ve mutlu olur. Bu fayda yada yatırım da diyebiliriz, insana değil tüm topluma yapılmıştır aslında. Çünkü insan sosyal bir varlık olduğundan çevresini etkileyebilir veya çevresinden etkilenebilir. Bu etkileşimler çok yönden gelişmiş toplumlar, popülasyonlar meydana getirecektir.

  * Kişisel gelişim nedir? - Bote

 2. #2

  Cevap: Kişisel gelişim nedir?

  KİŞİSEL GELİŞİM NEDİR?
  NEDİR BU NLP?

  NİÇİN BAZI İNSANLAR BAŞARILI , BAZI İNSANLAR BAŞARISIZDIR?

  “İnsanlar yaşam koşullarını geliştirmek isterler ama kendilerini geliştirme konusunda isteksizdirler”

  bu sözleri yaklaşık yüz yıl önce James Allen söylemiştir. Görülüyor ki uzun yıllardan beri devam eden bir olgu ile karşı karşıya bulunuyoruz.
  Konumuz başlıktan da anlaşılacağı gibi Kişisel gelişimdir. Kişisel gelişim konusunda toplumumuzda bilgi derinliğine yazık ki yeterli değildir. Popstarların geçmişini ezbere bilen, mankenlerin kiminle dans ettiğine merak duyan insanlar ellerinde bulunan değerli hazineye ilgi göstermemekte ,onu nasıl kullanacaklarını bilmemekte ve tüm gelişimlerini dış etkenlere bırakmakta ve hayatlarını heba etmektedirler. Oysa ülkemizin gelişmesinde kişisel gelişim büyük bir önem arz etmektedir. Hem bireysel mutluluk için hep toplumsal huzur için yaygın bir kişisel gelişim anlayışına ihtiyacımız olduğu yadsınamaz. Ancak bu konunun önemine rağmen toplumsal farkındalık derecesi de yeterli düzeyde değildir.
  Konumuzun ana başlıkları aşağıdaki gibidir:
  Kişisel gelişimin amacı nedir?
  Kişisel gelişim nedir?
  Kişisel gelişim ve NLP’nin tarihçesi
  NLP nedir?
  Kişisel gelişimin fonksiyonel esasları
  NLP’nin ilkeleri
  Kişisel gelişimde hedeflere ulaşma modeli
  NLP’de içsel değişim modeli
  Kişisel gelişimin öğrenilmesi

  KİŞİSEL GELİŞİMİN AMACI
  Yaşamın esas unsurları olan , mutluluk sağlık yeterli maddi refah ,güvenlik, ilişkiler, iç huzuru, umut ve aile ilişkilerinde iyi seviyelerde bulunmak ve bu konularda devamlı gelişme içinde olmak.

  KİŞİSEL GELİŞİM NEDİR?
  Kişisel gelişim yaşam kalitesini yaşamın esas unsurları doğrultusunda artıran bir sistem ve teknikler bütünüdür. Kişisel gelişim psikoloji, psikiyatr, tıp, sosyoloji, parapsikoloji, dinler karışımı olup tüm bu unsurları içermektedir.

  KİŞİSEL GELİŞİMİN TARİHÇESİ
  İnsanın var olmasıyla birlikte Kişisel Gelişim de var olmuştur.dinler , efsaneler, hikayeler, masallar , romanlar, oyunlar hep insanlığın yaşamı boyunca kişisel gelişim konusuna hizmet etmişlerdir.

  Kişisel gelişimin bilimsellik ve araştırma devri 1900 lü yılların başından itibaren bazı araştırmacıların aşağıdaki sorunun yanıtını bulmaya çalışmaları ile başlamıştır.
  SORU: NİÇİN BAZI İNSANLAR BAŞARILI , BAZI İNSANLAR BAŞARISIZDIR?
  Bu araştırmacıların başlıcaları Napelon Hill, Normant Vincent Peal, Dale Carnegie, Clement Stone, Og Mandino, Brian Tracy, Zig Ziglar dır
  Bu kişiler yıllar süren araştırmalar ve klinik çalışmalar aracılığı ile başarılı insanlarla görüşmeler yapmışlar başarının kanunlarını ve yöntemlerini tespite çalışmışlardır.bu doğrultuda yüzlerce araştırma sonucu ve kitap yazılmıştır.

  NLP’nin DOĞUŞU
  1970 yılların başında kişisel gelişimde yeni bir devir açılmıştır.
  Kaliforniya Üniversitesi Santa Cruz kampüsünde Matematik bölümü öğrencisi Richard Bandler ile Dil Bilimi profesörü John Grinde değişim ve gelişim konusunu birlikte incelemeye karar verdiler
  Bu araştırmalar sonucunda ortaya çıkan NLP insan mükemmelliğinin incelenmesidir. Veya NLP başarının yeni teknolojisidir.
  NÖRO: sinir sistemimize 5 duyumuza gönderme yapar
  LİNGUİSTİK: Dil kullanma becerimize gönderme yapar
  PROGRAMLAMA: düşüncelerimizin duygularımızın ve eylemlerimizin zihinsel yazılımımızı yenileyerek değiştirebilecek olan alışkanlığa dönmüş programlar oluğunu belirtmek için bilgisayar mühendisliğinden alınmış bir terimdir.

  Richard Bandler ve John Grinder şu temel soru ile araştırmaya girdiler:
  Farklı karakterdeki insanlar nasıl oluyor da mükemmelliği yakalıyorlar?
  Şu tesbitle yola çıktılar:
  Bu değişimi sağlayan kalıplar tespit edilip insanlarda kullanılırsa istenilen sonuçlara ulaşılabilir

  Yine bu iki araştırmacı,
  gestalt terapisinin efsane haline gelen kurucusu alman psikiyatr Fritz Perls,
  aile terapisinin en önemli isimlerinden biri olan Virginia Satire,
  Filozof ve sistem düşünürü Gregory Betoson
  amerikan klinik hipnoz topluluğunun kurucusu tıp ve psikoloji diploması sahibi MİLTON ERİCKSON ile yıllarca birlikte çalıştılar ve yeni bir değişim teknolojisi yarattılar ve bunun adını da NLP olarak tespit ettiler.
  NLP NEDİR?İçsel değişim teknolojisi olarak başlayan NLP zamanla kişisel gelişimin tüm alanlarını kapsayan bir hale gelerek kişisel gelişimin yeni bir versiyonu olarak görülmeye başlanan bir teknolojidir.
  KİŞİSEL GELİŞİMİN FONKSİYONEL ESASLARI
  Toplam başarıyı araştıran araştırmacılar gelişim ve başarının fonksiyonel esaslarını genelde aşağıdaki gibi tespit etmişlerdir.
  düşünce
  beyin
  bilinç bilinçaltı
  dil
  arzu
  inanç
  hayal gücü
  amaç hedef
  özgüven
  ilişkiler
  fizyoloji
  uyum
  tavır , tutum
  davranış
  motivasyon
  değişim
  alışkanlıklar
  olumlu düşünce
  dönüşüm
  değerler
  ilkeler

  Fuat Yalçın

Benzer Konular

 1. Kişisel Mükemmellik Nedir?
  YukseLL Tarafından Havacılık iş ilanları ve Kariyer Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 28-02-2010, 07:55 PM
 2. Kuran ayetleriyle kişisel gelişim
  RABİA Tarafından Serbest Tartışma Polemik Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 01-10-2009, 10:56 AM
 3. Kişisel gelişim ve Kariyer Planlama Bölüm İndeksi
  YukseLL Tarafından Havacılık iş ilanları ve Kariyer Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 29-04-2009, 07:27 PM
 4. Çocuk Gelişim Dönemlerinin Özellikleri
  D€NiZ Tarafından Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 15-04-2009, 03:51 PM
 5. Kişisel gelişim ve iş yaşamında güven..
  salome Tarafından Havacılık iş ilanları ve Kariyer Foruma
  Cevap: 0
  Son Mesaj: 16-11-2008, 12:08 PM

Anahtar kelimeler

Yetkileriniz

 • Yeni konuları düzenleyemezsiniz
 • Yanıt verebilirsiniz
 • Eklentileridüzenleyemezsiniz
 • Mesaj değiştiremezsiniz
 •