Yeşil Reçete; içinde narkotik etkiler bulunabilen ve bağımlılık yapabileceği için bir düzene göre alınması gereken ilaçları elde etmek için kullanılan reçetedir.

A.Yeşil Reçete İle Satılan ve Kaygı Giderici Olarak Kullanılanlar; Benzodiazepin Grubu İlaçlar
Tedavi için önerilen dozların 10-15 kat yüksek dozlarında bağımlılık yaparlar.
Diazepam (Diazem, Nervium, Spazmo-Valibrin)
Alprazolam (Xanax)
Klonazepam (Rivotril)
Lorazepam (Ativan)
Klordiazeposid (Librax, Librium, Klipaks)

B.Yeşil Reçete İle Satılan Ancak İlaç Yan Etkilerini Önlemek İçin Kullanılan ve Sadece Psikolojik Bağımlılık Yapabilen İlaç; Psikopat olmayanlarda psikolojik bağımlılık bile yapmaz!

Biperiden (Akineton)
Bu ilaçlardan ilk grupta yer alanlar, psikiyatristlerin kullandıkları yani önerdikleri dozların 10-15 katı gibi yüksek dozlarda bağımlılık yapar. Sadece bir kere çok yüksek doz kullanmak bile bağımlılık yapmaz.
Bağımlılık için bu ilaçların herhangi birinin çok yüksek dozundan uzun süre kullanılması gerekir.
Önerilen dozların doktor kontrolünde uzun süre kullanılması da sorun yaratmaz.
Psikiyatri dışındaki tıp doktorlarının bile bu konuda büyük endişeleri olabilir. Yani, yeşil reçeteye sıcak bakmayabilirler. Ancak bilgi yetersizliği giderilmelidir.

Yeşil reçeteli ilaçların dozlarını ve günlük kullanımlarını en iyi psikiyatrisler bilirler.
Akineton ise bağımlılık potansiyeli olmayan bir ilaçtır. Alınmadığında alkol almayanlardaki gibi yoksunluk belirtileri ortaya çıkmaz. Bu ilacın yaptığı tek şey ruhsal olarak rahatlama sağlamasıdır. Bu etki ise sadece psikopatlarda, yani antisosyal kişilik bozukluğu olanlarda görülür. Diğer sağlıklı bireylerde bu etki görülmez.
Akineton asıl olarak antipsikotiklere bağlı gelişen yan etkileri önlemek amacıyla verilir. Psikiyatride bu kullanım dışında kullanma yeri yoktur.